Autor wpisu
Rafał Dowgier
profesor doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
Bardzo proszę o pomoc w takiej sytuacji, jeżeli podatnik zmienił miejsce zamieszkania a nie dokonał takiej zmiany w dowodzie rejestracyjnym, to podatek powinien płacić wg danych z dowodu czy faktycznego miejsca zamieszkania?
Zasadniczo zmiana w dowodzie rejestracyjnym nie ma w tym przypadku znaczenia. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 7 u.p.o.l. organem właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest organ podatkowy, na którego terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa wielozakładowego lub podmiotu, w którego skład wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne - organ podatkowy, na terenie którego znajduje się zakład lub jednostka posiadająca środki transportowe podlegające opodatkowaniu. W przypadku współwłasności środka transportowego organem właściwym jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Zatem dowód rejestracyjny wskazuje na właściwość organu podatkowe jedynie wtedy, gdy pojazd jest we współwłasności. Gdy podatnik jest jeden, organ podatkowy powinien ustalić miejsce zamieszkania lub siedzibę podatnika. Nie przesądza o tym dowód rejestracyjny lecz faktyczne miejsce zamieszkania (ustalone np. na podstawie ewidencji ludności) lub siedziba (ustalona np. w oparciu o KRS).
PPLiFS3(253)2022