Autor wpisu
Rafał Dowgier
profesor doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
Czy istnieje jakiś limit, jeżeli chodzi o ulgę inwestycyjną w podatku rolnym? Czy podatnik może złożyć wniosek o ulgę, jeżeli już jedną otrzymał w zeszłym roku (inna działka)?
Podatnik ponoszący określone w art. 13 ustawy o podatku rolnym wydatki ma prawo do skorzystania z ulgi inwestycyjnej. Polega ona na możliwości odliczenia od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja, 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Ulga z tej samej inwestycji jest stosowana nie dłużej niż przez 15 lat. O prawie do ulgi rozstrzyga organ podatkowy na wniosek podatnika wydając stosowną decyzję (art. 13 ust. 1 u.p.r.).
Zatem nie ma przepisu, który wykluczałby, w związku z ponoszeniem różnych wydatków, składanie kilku wniosków o ulgę inwestycyjną. W stanie faktycznym sprawy podatnik najpierw nabył prawo do ulgi na lat 15, a następnie w związku z kolejną inwestycją ponownie wystąpił o ulgę. Po złożeniu tego wniosku powinien więc otrzymać kolejną decyzję w sprawie ulgi, która będzie mogła pomniejszać podatek przez kolejne 15 lat.
Jednak w sytuacji, gdy cały podatek rolny jest „skonsumowany” poprzez pomniejszenie go o kwotę ulgi z pierwszej decyzji, druga wydana decyzja w praktyce nie będzie wywierała żadnych skutków dopóki nie pojawi się zobowiązanie. Zatem najpierw organ podatkowy odliczy w całości ulgę z decyzji pierwszej, a dopiero później będzie konsumowana kwota z decyzji drugiej. Pamiętać jednak należy,
że będzie to możliwe tylko w okresie 15 lat liczonych od następnego miesiąca po miesiącu złożenia wniosku (art. 13d ust. 3 u.p.r.).
PPLiFS2(252)2022