Autor wpisu
Hanna Kmieciak
doktor nauk prawnych o specjalności prawo finansowe; ekspert w dziedzinie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, właścicielka kancelarii JST, redaktor naczelna „Prawa Finansów Publicznych”, konsultantka Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca Regionalnych Izb Obrachunkowych, autorka książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, „Poradnika Rachunkowości Budżetowej”, biuletynów RIO.
Czy w czasie epidemii można wysłać upomnienia na podatek i wezwania do zapłaty?
Tak. W czasie epidemii i zagrożenia epidemicznego nie ma żadnych przeszkód natury prawnej, aby wystawiać i doręczać upomnienia na zaległości podatkowe i publicznoprawne wynikające z decyzji ostatecznych lub złożonych deklaracji. Postępowanie przedegzekucyjne, jakim jest wysłanie upomnienia przed wszczęciem egzekucji administracyjnej, może być prowadzone bez względu na czas epidemii.
Tak samo przymusowe dochodzenie należności cywilnoprawnych, co do których wierzyciel wysyła wezwanie do zapłaty. Żaden przepis prawa nie zabrania podejmowania postępowań windykacyjnych w dochodzeniu należności cywilnoprawnych zarówno na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, jak i na rzecz Skarbu Państwa w ramach zadań zleconych.