Autor wpisu
Grzegorz Dudar
starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Pytanie dotyczące opodatkowania nieruchomości będącej własnością osoby fizycznej, u której ktoś będzie prowadził działalność gospodarczą. Osoba fizyczna otrzymała decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę budynku składowego – obiekt kategorii XVIII. Powierzchnia użytkowa ok. 220 m2. Z projektu wynika, że jest to hala namiotowa o wymiarach osiowych 10x20x2,5 m. Zgodnie z projektem słupy konstrukcyjne hali będą mocowane do podłoża szpilami o długości min. 100 cm za pośrednictwem systemowych blach stopowych. Nie posiada on fundamentu. Wstępnie nie miałam wątpliwości, że jest to budowla a nie budynek. Jednakże otrzymałam zmianę ze starostwa powiatowego dotyczącą założenia kartoteki budynkowej dla tego budynku. Teraz mam wątpliwości, czy jednak jest to budowla czy budynek.
Odpowiedź na postawione pytanie sprowadza się do kwestii, czy ww. obiekt budowlany będzie posiadał fundament (pozostałe elementy definicji budynku niewątpliwie spełnia), a zatem czy opisany system mocowania – szpilami o długości min. 100 cm za pośrednictwem systemowych blach stopowych – może być uznany za fundament. Organ geodezyjny uznał, że tak i założył ww. obiektowi kartotekę budynkową, a zatem w mojej ocenie, podobnie powinien postąpić organ podatkowy, bowiem jest on związany zapisami ewidencji gruntów i budynków – art. 21 Prawa Kartograficznego i Geodezyjnego. Ewidencja gruntów i budynków jest dokumentem urzędowym, a zatem organ podatkowy chcąc opodatkować ww. obiekt jako budowlę winien przeprowadzić przeciwdowód w trybie art. 194 § 3 o.p.
PPLiFS9(247)2021