Autor wpisu
Rafał Dowgier
profesor doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
Czy na podstawie umowy dzierżawy na grunty gminne można zrobić przypis podatku? Mam taki przypadek, że umowa dzierżawy gruntów gminnych była wystawiona na ojca, a w podatku na syna. Zauważyłem, ten błąd i zastanawiam się czy można było dokonać zmian na podstawie tej umowy od stycznia 2020 r.? Czy potrzebna była informacja od dzierżawcy?
Jeżeli umowa była zawarta z gminą, to powoduje to przejście obowiązku podatkowego na dzierżawcę. W konsekwencji to on powinien być opodatkowany. W stanie faktycznym sprawy jest to więc ojciec. Nie wiem, z jakiego powodu opodatkowana była inna osoba. W mojej ocenie, jeżeli jednak taka sytuacja zaistniała, to trzeba oczywiście uchylić decyzję wymierzającą podatek osobie, która nie jest podatnikiem. W mojej ocenie decyzja wymiarowa wydana przez wójta, burmistrza (prezydenta), gdy tenże podmiot jednocześnie reprezentuje gminę, z którą zawarto umowę dzierżawy, ma wadę uzasadniającą stwierdzenie jej nieważności. Rażąco narusza ona prawo i organ wyższej instancji powinien stwierdzić jej nieważność. W mojej ocenie organ, który wydał decyzję nie może w tym zakresie samodzielnie wznowić postępowania podatkowego, uznając, że wyszły na jaw istotne dla sprawy okoliczności, których nie znał organ w dacie jej wydania (art. 240 § 1 pkt 5 o.p.). Skoro umowa była zawarta z gminą, którą reprezentuje wójt będący jednocześnie organem podatkowym, to w mojej ocenie, nie może się powoływać na niewiedzę w tym zakresie.