Autor wpisu
Rafał Dowgier
profesor doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
Rolnik ma gospodarstwo rolne na własność o pow. 15 ha, z żoną na współwłasność 7 ha. Dom i działka, na której będzie inwestycja stanowi wyłączną własność rolnika. Ma zamiar założyć panele, na dwa liczniki, czyli jeden na siebie a drugi na żonę, bo żona chciałaby dostać dotację 5 tys. To właśnie budzi moje obawy, na tym samym dachu dwie odrębne inwestycje, w tym jedna będzie na żonę (uwaga – działka własność tylko męża), druga inwestycja na męża. W marcu przyszłego roku, rolnik zamierza przejść na emeryturę i wydzierżawić synom gospodarstwo. Wiem, że nie przenoszę wtedy podatku na dzierżawców. Co w takim przypadku? Czy można dać ulgę na fotowoltaikę?
Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o podatku rolnym ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. W związku z powyższym w sprawie należy przede wszystkim zweryfikować wysokość poniesionych kosztów oraz osoby, które je poniosły, skoro wskazano, że na dachu będą dwie odrębne instalacje. Po drugie, w przepisach nie ma wymogu, że inwestycja nie może być na cudzym budynku/gruncie. Ważne jest, aby na terenie gminy, w której jest inwestycja, podatnik miał użytki rolne, bo tylko wtedy będzie mógł skorzystać ze zwolnienia. Jeżeli więc wydatki na inwestycję poniesie mąż i żona, to mogą złożyć zasadniczo odrębne wnioski i otrzymać od poniesionych wydatków ulgę inwestycyjną. Będzie ona pomniejszała odrębnie podatek rolny od gruntów męża oraz żony, o ile są w gminie, gdzie była inwestycja.
Pewne wątpliwości można mieć jednak w zakresie tego, że żona chce skorzystać z dofinansowania projektu w ramach programu „Mój Prąd”. Produkowana energia, aby udzielić ulgi inwestycyjnej, musi być bowiem wykorzystywana na cele produkcyjne.
Orzecznictwo wskazuje jednak, że nie w całości, więc produkowany prąd może być zużyty w części również na cele mieszane (zob. np. wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 kwietnia 2021 r., sygn. akt I SA/Łd 146/21). Jednak z wyjaśnień dotyczących warunków
programu „Mój Prąd” wynika, że w przypadku skorzystania z ulgi inwestycyjnej nie można wystąpić o dofinansowanie z tego programu (https://mojprad.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/). Wydaje się więc, że dofinansowanie nie zostanie w tej sytuacji przyznane i całość poniesionych wydatków będzie mogła być zgłoszona do ulgi inwestycyjnej.
PPLiFS8(246)2021