Autor wpisu
Rafał Dowgier
profesor doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
Pytanie dotyczy podatku od środków transportowych. Czy od pojazdów, które zostały zarejestrowane po raz pierwszy na terytorium RP, obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu następującym po miesiącu stałej rejestracji? Jak można sprawdzić, kiedy nastąpiła rejestracja na stałe, ponieważ w dowodzie rejestracyjnym zawarta jest tylko informacja o pierwszej rejestracji w RP. A tak przy okazji, czy zawsze pierwsza rejestracja to rejestracja czasowa? Czy datę wydania dowodu rejestracyjnego stałego można traktować jako datę rejestracji na stałe?
Nie ma wątpliwości, że art. 9 ust. 4b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wskazuje, że rejestracji czasowej nie uznaje się za rejestrację na gruncie podatku od środków transportowych. Pierwsza rejestracja w kraju jest zawsze czasowa. Zatem organ powinien ustalić, kiedy nastąpiła stała rejestracja pojazdu. Nie jest to data pierwszej rejestracji z dowodu rejestracyjnego. W dowodzie rejestracyjnym (rubryka „B") widnieje data pierwszej rejestracji, wskazywana jest data rejestracji czasowej, a nie rejestracji stałej, co wynika z § 11 ust. 2 pkt 2 instrukcji w sprawie rejestracji pojazdów, zawartej w załączniku nr 1 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach.
Kwestię rejestracji stałej pojazdu trzeba więc wyjaśnić po złożeniu deklaracji przez podatnika, najlepiej w ramach czynności sprawdzających. W oparciu o dowód rejestracyjny można natomiast przyjąć, że chodzi nie o datę pierwszej rejestracji, a raczej o datę wydania „stałego" dowodu rejestracyjnego.