1. Termin na złożenie i wymogi formalne wniosku o stwierdzenie nadpłaty. W jakich przypadkach należy wzywać do uzupełnienia wniosku?
2. Złożenie samej deklaracji bez wniosku o stwierdzenie nadpłaty, złożenie wniosku bez deklaracji, korekta wniosku z urzędu. Czy podatnik może złożyć korektę deklaracji, gdy wcześniej była wydana decyzja o odmowie stwierdzenia nadpłaty? Co zrobić w przypadku złożenia deklaracji w przedłużonym terminie do składania deklaracji do 31 marca br. na kwotę niższą niż dotychczasową?
3. W jakim zakresie prowadzić postępowanie dowodowe? Jak prawidłowo:
< powołać biegłego z dziedziny budownictwa,
< przeprowadzić oględziny nieruchomości,
< przesłuchać świadków?
4. Czas na rozpoznanie wniosku, sposób liczenia terminu oraz skutki przekroczenia terminu. Przekroczenie 2 miesięcznego terminu na załatwienie wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku a obowiązek oprocentowania nadpłaty.
1. powierzchnia użytkowa - wysokość kondygnacji w świetle, nowy pomiar budynków.
Czy pracownicy organów mogą samodzielnie dokonywać pomiarów? Kiedy musimy kierować się danymi z ewidencji gruntów i budynków? Jak prawidłowo dokonać pomiarów powierzchni budynku? Czy urządzenia pomiarowe powinny mieć odpowiednie atesty, certyfikaty? Co zrobić gdy podatnik uniemożliwia dokonanie pomiarów? Kiedy można skorzystać z kalkulatorów liczenia powierzchni użytkowej i gdzie je znaleźć?
2. wartość budowli: opodatkowanie budowli zamortyzowanych, deklarowanie w wartości budowli innych środków trwałych niebędących budowlami.
Co w sytuacji, gdy budowla tylko w części jest wykorzystywana na działalność gospodarczą? Jak ustalić wartość budowli w sytuacji, gdy podatnik nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych? Kiedy warto powołać biegłego na okoliczność wartości budowli? Kto ponosi koszty opinii biegłego? Na jaki dzień ustalamy wartość budowli, jeśli podatnik w tym roku pierwszy raz deklaruje budowlę, która istniała już w poprzednich latach? Czy wartość instalacji wliczamy do wartości budowli?
3. działalność gospodarcza.
Przesłanka zajęcia nieruchomości na działalność gospodarczą. Jak udowodnić podatnikowi, że prowadzi działalność gospodarczą? Czy osoba wykreślona z CEiDG może prowadzić działalność gospodarczą? Jakich dokumentów żądać, aby wykazać, że dany obiekt jest wykorzystywany do wykonywania działalności gospodarczej? Jak postępować przy nieruchomościach częściowo zajętych na działalność?
1. W jakich sytuacjach organ może zwrócić nadpłatę w drodze czynności materialno-technicznej, a w jakich powinien wydać decyzję?
2. Jak poprawnie wydać tzw. decyzję nadpłatową? Decyzje w sprawie nadpłat w tym decyzje „cząstkowe” oraz decyzje określające wysokość nadpłaty.
3. Decyzje określające wraz z rozstrzygnięciem wniosku.
4. Czym różni się określenie wysokości nadpłaty od stwierdzenia wysokości nadpłaty?
5. Zaliczenie nadpłaty na poczet innych należności – moment zaliczenia i forma procesowa rozstrzygnięcia, dokumentowanie zaliczenia nadpłaty, zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłego zobowiązania. Czy nadpłatę należy zaliczyć na poczet zaległości podatkowej zabezpieczonej hipoteką przymusową po upływie terminu przedawnienia zobowiązania?
6. Termin do dokonania zwrotu nadpłaty z wyjaśnieniem konsekwencji jego uchybienia.
7. Czy można zwrócić nadpłatę spadkodawcy członkom jego rodziny bez przeprowadzenia postępowania spadkowego?
8. Zwrot nadpłaty małżonkom oraz współwłaścicielom.
Głównym celem szkolenia jest przedstawienie kompleksowej wiedzy na temat prowadzenia postępowań w sprawie stwierdzenia nadpłaty. W szkoleniu zostanie wykorzystana praktyczna wiedza zdobyta w wielu postępowaniach dotyczących nadpłaty. Podczas szkolenia zostanie zaprezentowany schemat postępowania pozwalającego na prowadzenie tego typu postępowań w sposób sprawny, efektywny i zapobiegający przerzucaniu, przez podatnika, na organ podatkowy dodatkowych obowiązków.
W trakcie szkolenia zostaną omówione najczęściej spotykane problemy praktyczne ze stosowaniem przepisów dotyczących nadpłaty podatku wraz z zaproponowaniem ich skutecznego rozwiązania.
Podczas szkolenia omówimy też projektowane zmiany w Ordynacji podatkowej dotyczące nadpłaty.
Lub pobierz formularz zgłoszeniowy i wyślij go na szkolenie@taxpress.com.pl, kontakt@taxpress.com.pl