25 lis 2024
Online

(TRANSMISJA VOD) Opodatkowanie budynków i lokali, w tym w gospodarstwach rolnych, u przedsiębiorców i w nadleśnictwach

Inne lokalizacje i terminy:
Program szkolenia
I. Nowa definicja budynku (i budowli) w 2025 roku.
  1. Nowe definicje budynku i budowli.
  2. Jak należy ustalać czy dany obiekt jest budynkiem lub budowlą na gruncie nowych regulacji?
  3. Znaczenie przepisów prawa budowlanego na gruncie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
  4. Czy Klasyfikacja Środków Trwałych, ewidencja środków trwałych będą przydatne przy opodatkowaniu budynków w 2025 roku?
II. Podatek od lokali garażowych i budynków garaży w 2025 roku
  1. Nowe zasady opodatkowania garaży w 2025 roku.
  2. Jak opodatkować garaże wielostanowiskowe?
  3. Jak opodatkować garaże stanowiące odrębne nieruchomości lokalowe w bryle budynku mieszkalnego?
  4. Jak opodatkować garaże przynależne do lokali mieszkalnych?
  5. Garaże wolnostojące a nowe regulacje.
III. Opodatkowanie budynków i lokali mieszkalnych w 2024 roku w świetle uchwały NSA z 14 października 2024 r.
  1. Co to jest budynek/lokal mieszkalny w rozumieniu uchwały?
  2. Jak opodatkować mieszkanie stanowiące własność przedsiębiorcy?
  3. Długotrwały i krótkotrwały najem mieszkań a stawki podatku od nieruchomości. 
  4. Przekształcenie budynku gospodarczego w budynek mieszkalny.
  5. Jak opodatkować mieszkania nabywane jako towar do dalszej sprzedaży? 
  6. Czy uchwała znajduje zastosowanie do starych spraw?
IV. Związek budynku z prowadzeniem działalności gospodarczej i zajęcie budynku mieszkalnego na prowadzenie działalności gospodarczej
  1. Związanie a zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej.
  2. Opuszczone i zrujnowane budynki – jak opodatkować?
  3. Opodatkowanie budynków podmiotów, których podstawowym celem nie jest prowadzenie działalności gospodarczej (fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie mieszkaniowe).
V. Problemy z  opodatkowaniem budynków w gospodarstwach rolnych
  1. Budynki gospodarcze służące wyłączenie działalności rolniczej.
  2. Budynki mieszkalne w gospodarstwach rolnych.
  3. Budynki zajęte na działalność gospodarczą w gospodarstwach rolnych.
  4. Budynki i lokale agroturystyczne.
VI. Budynki w lasach
  1. Budynki administracyjne nadleśnictw.
  2. Budynki mieszkalne zajmowane przez leśniczych.
  3. Budynki „służące” działalności leśnej.
  4. Budynki i lokale wynajmowane przez nadleśnictwa.
VII. Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – konsekwencje podatkowe w 2025 roku
VIII. Najnowsze orzecznictwo
  1. Opodatkowanie budynków mieszkalnych traktowanych jako towar.
  2. Budynek wykreślony z ewidencji środków trwałych a stawka podatku.  
  3. Zaliczanie podatku od nieruchomości w koszty a nieruchomości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
  4. Opodatkowanie magistrali ciepłowniczej w budynku.
  5. Posiadacz samoistny budynku.
  6. Opodatkowanie kontenerów telekomunikacyjnych.
  7. Samowolna zmiana budynku niemieszkalnego na mieszkalny – skutki podatkowe.
  8. Stacja paliw jako przedmiot podatku.
  9. Powierzchnia użytkowa lokali o zróżnicowanej wysokości.
  10. Opodatkowanie akademika podatkiem od nieruchomości.
  11. Budynki remontowane a stawka podatku od nieruchomości.
Opis szkolenia

Godziny szkolenia: 10.00 - 14.00

Celem szkolenia jest zaprezentowanie problemów związanych z wymiarem oraz poborem podatku od budynków i lokali.

W pierwszej części zostanie zaprezentowana nowa definicja budynku w projekcie ustawy z 2 września 2024 roku. Omówione zostaną podstawowe różnice w opodatkowaniu budynków obowiązujących obecnie i zgodnie z projektowanymi zmianami. Opodatkowanie budynków i lokali w 2025 roku wymagać będzie uwzględnienia projektowanych zmian, które skutkują tym, że niektóre budynki (np. silosy, budynki kontenerowe, hale namiotowe) będą traktowane jako budowle. I na odwrót − budynki stadionów, basenów, oczyszczalni ścieków, myjni samochodowych, stacji paliw jako elementy tzw. obiektów kompleksowych, mogą być opodatkowane jako budowle albo budynki. Również projektowane zmiany w zakresie opodatkowania garaży wymagają wyjaśnień.   

Omówiona zostanie także uchwała NSA z 14 października 2024 roku sprawa opodatkowania budynków i lokali mieszkalnych u przedsiębiorców. Analizie poddane zostaną zasady zaliczania budynków i lokali do kategorii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, co ciągle wzbudza kontrowersje. Pewnych wyjaśnień z uwagi na skutki podatkowe wymagają zakończone w 2024 roku procesy przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.

W drugiej części szkolenia kompleksowo omówione zostaną problemy związane z opodatkowaniem budynków w gospodarstwach rolnych. Budynki gospodarcze są zwolnione z podatku od nieruchomości pod pewnymi warunkami, które w praktyce są trudne do jednoznacznego ustalenia. Również budynki mieszkalne, garaże, domy weselne, warsztaty, magazyny w gospodarstwach są różnie opodatkowywane, co wymaga pewnych wyjaśnień.

Dużo problemów praktycznych wiąże się z opodatkowaniem budynków Lasów Państwowych i zlokalizowanych na gruntach oznaczonych jako Ls. Kiedy płaci nadleśnictwo a kiedy osoba wynajmująca budynek od LP?

Na koniec szkolenia zaprezentowane zostanie najnowsze orzecznictwo sądowe dotyczące opodatkowania budynków i lokali. 

Uczestnicy szkolenia otrzymają w formie elektronicznej:

  • materiały szkoleniowe;
  • zapis czatu.
620,00 PLN + 23% VAT za 1 os.
Prowadzący

Leonard Etel

profesor prawa, kierownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku; specjalizuje się w prawie podatkowym, w tym w szczególności w problematyce podatków i opłat lokalnych oraz Ordynacji podatkowej; autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego; doradca instytucji państwowych i samorządowych; przewodniczący Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego

ZOBACZ AKTYWNOŚCI

Mariusz Popławski

profesor w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, w latach 2005-2011 członek Kolegium RIO w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego; specjalizuje się w prawie podatkowym, w tym w szczególności w problematyce podatków i opłat lokalnych oraz Ordynacji podatkowej; autor kilkudziesięciu publikacji z tego zakresu

ZOBACZ AKTYWNOŚCI

Polecane szkolenia w mieście Online

Online 1 dniowe 25 lis 2024

(TRANSMISJA VOD) Opodatkowanie budynków i lokali, w tym w gospodarstwach rolnych, u przedsiębiorców i w nadleśnictwach

Leonard Etel profesor prawa, kierownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku; specjalizuje się w prawie podatkowym, w tym w szczególności w problematyce podatków i opłat lokalnych oraz Ordynacji podatkowej; autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego; doradca instytucji państwowych i samorządowych; przewodniczący Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
Mariusz Popławski profesor w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, w latach 2005-2011 członek Kolegium RIO w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego; specjalizuje się w prawie podatkowym, w tym w szczególności w problematyce podatków i opłat lokalnych oraz Ordynacji podatkowej; autor kilkudziesięciu publikacji z tego zakresu
620,00 PLN + VAT 23% za 1 os.
ZGŁOŚ UDZIAŁ
POZOSTAŁE OPINIE

Miałam przyjemność uczestniczyć w dwóch organizowanych przez Taxpress szkoleniach prowadzonych przez Panią Annę Bandoch i z czystym sumieniem stwierdzam, że są na najwyższym poziomie. Prowadząca posiada niesamowitą wiedzę, którą przekazuje w sposób bardzo przystępny i zrozumiały. Przygotowuje obszerne i przejrzyste materiały. Organizację szkolenia również zasługuje na pochwalę i sądzę, że chętnie skorzystam z następnych szkoleń organizowanych przez Taxpress, a prowadzonych przez Panią Annę Bandoch.

Iwona Kołodziejska Urząd Miejski w Niemodlinie uczestnik szkolenia

Szkolenie prowadzone przez Panią Annę Bandoch było na najwyższym poziomie. Ogromna wiedza z zakresu planowania wieloletniego i analizy budżetu, przekazana w sposób bardzo przystępny i zrozumiały. Odpowiada na pytania uczestników i wyjaśnia wszystkie nurtujące problemy z tej dziedziny. Jestem bardzo zadowolona, że mogłam uczestniczyć w tym szkoleniu i myślę, że chętnie skorzystam z następnych prowadzonych przez Panią Annę. Chciałam bardzo podziękować za wspaniałe szkolenie.

Bogumiła Solecka, Skarbnik Miasta i Gminy Syców uczestnik szkolenia

Wyrażam jak najbardziej pozytywną opinię w zakresie przeprowadzenia przez Panią Annę Bandoch szkolenia z tematu” Wieloletnia Prognoza Finansowa Na rok 2021 i lata następne”. Szkolenie zostało rzetelnie zorganizowane, trener wywiązał się z ustalonych założeń profesjonalnie. Przystępny przekaz oraz wysoko warsztatowy charakter szkolenia.

Małgorzata Kaczorek Inspektor uczestnik szkolenia

Gratuluję dzisiejszego szkolenia (podatek akcyzowy). Pierwszy raz zdarzyło się, że wykładowca tak dokładnie i dobrze wszystko wytłumaczył, a pracuję w zawodzie już 15 lat. Bardzo dziękuję wykładowcy za profesjonalizm i tak przekazaną wiedzę.

Gmina Człuchów uczestnik szkolenia

Bardzo wartościowe szkolenie. Dziękuję

Anna uczestnik szkolenia

Szkolenie przeprowadzone przez Panią Annę Bandoch w dniu 19.08.2021 r. oceniam bardzo wysoko zarówno pod względem wiedzy i doświadczenia jak również umiejętności przekazywania wiedzy. Ponadto niezwykle przyjemnie jest odbywać szkolenia z Taxpress, gdyż techniczne przygotowanie jest bez zarzutów, obsługa szkoleń na najwyższym poziomie, a aplikacja, z której korzysta firma według mnie jest najlepsza, ze wszystkich z jakich miałam okazję korzystać w formie zdalnej. Obecnie listę szkoleń zaczynam od oferty Taxpress, która najbardziej mi odpowiada zarówno pod względem wysokiej klasy wykładowców jak i całej obsługi organizacyjno – technicznej szkolenia.

Ilona Ogiba Skarbnik Gminy Krosno Odrzańskie uczestnik szkolenia
Logo

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności