Procedury Administracyjne i Podatkowe 02(05)2018

ROCZNIK: 2018

38,43 PLN + VAT 8%
Dostępne w magazynie
Darmowa dostawa
Prenumeruj
Procedury Administracyjne i Podatkowe 02(05)2018
Co tutaj znajdziesz?

Specjalistyczna publikacja, forum wymiany doświadczeń, w której znajdują się również informacje o pracach legislacyjnych, omówienia teoretyczne, a przede wszystkim rozwiązania praktyczne.

Spis treści
Ogólne postępowanie administracyjne, sądowoadministracyjne i egzekucyjne
  • 4 Konieczność oceny skutków społeczno-gospodarczych w kontekście art. 156 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego
    ,0 PLN
  • 9 Zwrot kosztów egzekucyjnych pobranych w związku z egzekucją podatków określonych niezgodnie z Konstytucją RP
    Ireneusz Krawczyk radca prawny, od roku 1993 zajmuje się problematyką ogólnego prawa podatkowego w praktyce i teorii prawa; w latach 1998 – 2001 Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru w Ministerstwie Finansów; prowadził ponad 500 spraw podatkowych przed organami administracji podatkowej, sądami administracyjnymi Trybunałem Konstytucyjnym oraz Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Autor ponad 100 publikacji z zakresu prawa podatkowego, komentarzy do ustaw podatkowych w tym komentarzy do Ordynacji podatkowej. Członek Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego
    ,0 PLN

Procedury podatkowe
  • 13 Zaskarżanie rozstrzygnięć wydawanych w związku z kontrolą celno-skarbową – wybrane zagadnienia – cz. 1
    ,0 PLN
  • 25 Uprawnienia radcy skarbowego w zakresie załatwiania spraw podatkowych – problemy proceduralne
    ,0 PLN
  • 25 To samo pismo w postępowaniu podatkowym w dwóch postaciach: elektronicznej i papierowej?
    Piotr Pietrasz doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego; autor i współautor ponad stu publikacji poświęconych tematyce z zakresu materialnego prawa podatkowego, procedury podatkowej oraz procedur: administracyjnej, egzekucyjnej i sądowoadministracyjnej. Autor książki pt. „Informatyzacja polskiego postępowania przed sądami administracyjnymi a jego zasady ogólne”.
    ,0 PLN

Nadzór i kontrola

Glosa

Orzecznictwo sądów administracyjnych
  • 38 Orzecznictwo
    Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
    ,0 PLN

Pytania i odpowiedzi
  • 43 Pytania i odpowiedzi eksperta
    Marta Olech praktyk, długoletni pracownik jednostki samorządu terytorialnego, zajmującym się praktycznym stosowaniem szeroko rozumianego prawa podatkowego w zakresie podatków i opłat lokalnych, a także opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłaty skarbowej, a także opłaty retencyjnej
    ,0 PLN

English Summary

O czasopiśmie

„Procedury administracyjne i podatkowe” jest jedynym na rynku wydawniczym pismem dotyczącym szeroko rozumianych i niestety skomplikowanych zagadnień proceduralnych. Nie jest przy tym – co istotne – jedynie pismem naukowym. Dostarcza, bowiem specjalistycznej wiedzy w zakresie praktycznego stosowania przepisów regulujących postępowanie podatkowe, administracyjne, egzekucyjne oraz przed sądami administracyjnymi. W piśmie omawiane są także zmiany legislacyjne wprowadzane w tych procedurach oraz ich wpływ na praktykę postępowania. Polecam lekturę „Procedur” nie tylko urzędnikom samorządowym, ale także – a może przede wszystkim – pracownikom i funkcjonariuszom skarbowym, sędziom sądów administracyjnych, naukowcom oraz podatnikom i ich pełnomocnikom.

prof. zw. dr hab. Leonard Etel
Kierownik Katedry Prawa Podatkowego
na Wydziale Prawa UwB

Do Czytelników trafia nowe czasopismo „Procedury administracyjne i podatkowe”. Jest to bardzo cenna inicjatywa, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że od 1 marca 2017 r. zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa w nowym kształcie. Ponadto trwają zaawansowane prace legislacyjne dotyczące nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego oraz dosyć intensywnie pracuje Komisja Kodyfikacyjna do spraw Ogólnego Prawa Podatkowego opracowująca projekt nowej Ordynacji Podatkowej. Śledzenie zmian legislacyjnych i wykładni przepisów postępowania administracyjnego oraz podatkowego, które podejmuje się redakcja nowego czasopisma może się okazać przydatna dla praktyków i teoretyków prawa.

Członek Rady Programowej Czasopisma
dr hab. Artur Mudrecki prof. nadz.
sędzia NSA

Czasopismo „Procedury administracyjne i podatkowe” to bardzo udane przedsięwzięcie wydawnicze. Waga procedur jest powszechnie znana: administracja publiczna kierując się zasada legalizmu powinna procedur przestrzegać, a obywatel, nie znając procedur, nie byłby w stanie zrealizować swoich uprawnień.

Interesujące, dobrze dobrane – aktualne i ważne – tematy artykułów, zwięźle i zarazem kompetentnie prezentowana treść poszczególnych opracowań to charakterystyczne i widoczne na pierwszy rzut oka cechy materiałów prezentowanych w Czasopiśmie. Można wyrazić uzasadnione przekonanie, że będzie ono przez długi jeszcze czas zajmować poczesne miejsce w piśmiennictwie z zakresu postępowań administracyjnych. Już teraz jest ono w swojej klasie niekwestionowanym liderem.   

prof. dr hab., dr h.c. Bogumił Brzeziński

Słowo wstępne

W marcu bieżącego roku przypada nie tylko początek kalendarzowej wiosny. Mija również pierwszy rok funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej.

To dobry czas na pierwsze podsumowania i refleksje nie tylko odnoszące się do kształtu nowego systemu organizacyjnego administracji skarbowej, ale także kompetencji procesowych tworzących ją podmiotów. Problematyce tej zostały poświęcone w bieżącym numerze Procedur dwa opracowania, przy czym odnoszą się one także do przepisów Ordynacji podatkowej, stosowanych przez organy KAS.

Pierwsze z opracowań autorstwa A. Meleziniego i P. Jurczuka, które znajdzie swą kontynuację w kolejnym numerze, zawiera pogłębioną analizę i ocenę problematyki zaskarżania rozstrzygnięć wydawanych w związku z kontrolą celno-skarbową. Autorzy, analizując kwestię prawa do zaskarżania aktów wydawanych w toku procedury kontroli celno-skarbowej, jak też w związku z jej zakończeniem, wskazują na wiele istniejących rozbieżności. Podejmują również próbę odpowiedzi na pytanie, czy nowe przepisy zachowują stan równowagi między uprawnieniami organu kontrolnego, a prawami przysługującymi kontrolowanym, zauważając, że to harmonia między uprawnieniami tych podmiotów, pozwala na to, aby proces weryfikacji przestrzegania przepisów przebiegał z poszanowaniem zasad ogólnych postępowania wyrażonych w przepisach Ordynacji podatkowej.

Drugi z polecanych tekstów – stanowiący jednocześnie temat bieżącego numeru – dotyczy zakresu uprawnień tzw. radcy skarbowego w postępowaniu podatkowym. Wraz z wprowadzeniem reformy KAS znowelizowano także niektóre przepisy Ordynacji podatkowej, nie tylko dostosowując je do nowej struktury organów KAS i dokonując nowego podziału kompetencji, ale także wprowadzono swoiste i niespotykane dotychczas rozwiązania proceduralne. Otóż w dodanym art. 13 § 2c Ordynacji podatkowej pojawił się radca skarbowy – nowy podmiot zaangażowany w rozstrzyganie spraw podatkowych. Nikt tak naprawdę nie wie, kim jest ten podmiot, w jakim celu został powołany obok dotychczas istniejących organów podatkowych, a przede wszystkim jakie są jego kompetencje procesowe. Nie dość bowiem, że radcy skarbowemu poświęcono w ustawie zaledwie jeden przepis, to zakres jego uprawnień w załatwianiu spraw podatkowych został unormowany przy użyciu pojęć ustawowo niedookreślonych. Równie niejasne pozostają relacje między art. 13 § 2c a art. 143 Ordynacji podatkowej regulującym upoważnienia udzielane przez organ podatkowy funkcjonariuszowi lub pracownikowi do załatwiania spraw w jego imieniu i ustalonym zakresie.

Wątpliwości te przynajmniej w znacznej części rozwiewa tekst mojego autorstwa, który polecam Państwa uwadze.

Niezwykle istotne rozważania, które zainteresują osoby zajmujące się realizacją podatków państwowych i samorządowych, zawiera opracowanie autorstwa P. Pietrasza. Jego istotą jest problematyka doręczania pism w postępowaniu podatkowym za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W praktyce mogą pojawić się wątpliwości, gdy w postępowaniu bierze udział kilka stron, a tylko jedna wniosła o elektroniczne doręczanie pism. Inną nie mniej ważną kwestią jest dopuszczalność doręczania tradycyjnego w przypadku wystąpienia tzw. problemów technicznych. Na te oraz inne wątpliwości znajdziecie Państwo odpowiedzi w tym artykule.

Bieżący numer Procedur tradycyjnie już zawiera glosę, tym razem do wyroku WSA w Szczecinie w przedmiocie umorzenia zaległości z tytułu opłaty uzdrowiskowej, przegląd najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych, oraz odpowiedzi na przesłane pytania.

 

Życzę Państwu pożytecznej lektury.

Krzysztof Teszner

redaktor naczelny

 

Stopka redakcyjna

Dwumiesięcznik.

Warszawa,

ISSN 2543-8271

© Copyright by Taxpress s.c.

Rada naukowa:

Przewodniczący Rady Naukowej
Dr hab. Mariusz Popławski, prof. UwB (Poland)

Członkowie Rady Naukowej:

Doc. Ph.D Lilia Abramchik (Belarus)

Prof. Elena Chernikova (Russia)

JUDr. Damian Czudek Ph.D (Czech Republic)

Prof. zw. dr hab. Leonard Etel, UwB (Poland)

Prof. Danil Getmantsev LL.D. (Ukraine)

Doc. Cenker Göker (Turkey)

Doc JUDr., Ph.D Gábor Hulkó (Hungary)

Prof. zw. dr hab. Dariusz R. Kijowski, UwB (Poland)

Doc. JUDr., Ph.D Petr Mrkývka (Czech Republic)

Dr hab. Artur Mudrecki, prof. nadzw. ALK, NSA (Poland)

Prof. zw. dr hab. Jan Paweł Tarno, UŁ, NSA (Poland)

Redaktor Naczelny:
dr Krzysztof Teszner

 

Redaktorzy tematyczni działów:

Ogólne postępowanie administracyjne, sądowoadministracyjne i egzekucyjnedr Piotr Pietrasz, sędzia NSA

Procedury podatkowedr Krzysztof Winiarski, sędzia NSA

Nadzór i kontroladr hab. prof. UczŁ Przemysław Szustakiewicz, sędzia NSA

Glosa –  dr Stanisław Bogucki, sędzia NSA

Recenzenci:

dr hab. Rafał Dowgier, prof. UwB

dr hab. Leszek Bielecki, prof. UJK

dr hab. Bogumił Pahl, prof. UWM

prof.  hab. Wojciech Sawczyn, UAM

dr hab. Piotr Rączka, prof. UMK

dr Tomasz Brzezicki, UMK

dr Rafał Bucholski, UZ

dr Stanisław Bułajewski, UWM

dr Paweł Majka, URz

dr Artur Modrzejewski, UwB

dr Dominik Kościuk, UwB

dr Andrzej Melezini, PWSIP

dr Krzysztof Teszner, UwB

mgr Grzegorz Musolf, 

Redaktor językowy:
Ewa Wyszczelska-Oksień

Opracowanie graficzne:
Magdalena Fudali, wizualna.com.pl

Skład i łamanie:
Jacek Szymański,
szym.j@wp.pl

Wydawca:
Taxpress s.c.
Marszałkowska 80
00-517 Warszawa

Adres Redakcji:
04-028 Warszawa,
al. Stanów Zjednoczonych 51 lok. 517
tel./fax (22) 51-77-800, 51-77-707
e-mail: kontakt@taxpress.com.pl

Druk:
Paper&Tinta
05-270 Marki
ul. Ceglana 34 Nadma
Nakład: 3000 egz.


„Procedury Administracyjne i Podatkowe” chroniony jest prawem autorskim. Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony.

 


Autorzy czasopisma
Ireneusz Krawczyk radca prawny, od roku 1993 zajmuje się problematyką ogólnego prawa podatkowego w praktyce i teorii prawa; w latach 1998 – 2001 Zastępca Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru w Ministerstwie Finansów; prowadził ponad 500 spraw podatkowych przed organami administracji podatkowej, sądami administracyjnymi Trybunałem Konstytucyjnym oraz Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Autor ponad 100 publikacji z zakresu prawa podatkowego, komentarzy do ustaw podatkowych w tym komentarzy do Ordynacji podatkowej. Członek Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego
Piotr Pietrasz doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego; autor i współautor ponad stu publikacji poświęconych tematyce z zakresu materialnego prawa podatkowego, procedury podatkowej oraz procedur: administracyjnej, egzekucyjnej i sądowoadministracyjnej. Autor książki pt. „Informatyzacja polskiego postępowania przed sądami administracyjnymi a jego zasady ogólne”.
Sławomir Czarnecki doktor nauk prawnych
Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Marta Olech praktyk, długoletni pracownik jednostki samorządu terytorialnego, zajmującym się praktycznym stosowaniem szeroko rozumianego prawa podatkowego w zakresie podatków i opłat lokalnych, a także opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłaty skarbowej, a także opłaty retencyjnej


Logo

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności