Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych 06(220)

ROCZNIK: 2019

34,26 PLN + VAT 8%
Dostępne w magazynie
Darmowa dostawa
Prenumeruj
Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych 06(220)
Co tutaj znajdziesz?

Fachowy, opiniotwórczy - jedyny w Polsce poświęcony w całości podatkom i opłatom lokalnym.

Spis treści
Podatki i opłaty lokalne
  • 6 Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości stadionów piłkarskich
    Tomasz Wołowiec doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie, kierownik Zakładu Finansów i Rachunkowości
    ,0 PLN
  • 9 Opodatkowanie sieci gazowych w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych (cz.1)
    Janusz Oziębło kierownik Referatu ds. Rachunkowości i Windykacji Podatkowej w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim
    ,0 PLN

Ordynacja podatkowa
  • 14 Nowelizacja ordynacji podatkowej w związku z RODO, a nowe obowiązki samorządowych organów podatkowych
    Rafał Dowgier profesor doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
    ,0 PLN
  • 20 Raportowanie schematów podatkowych przez gminy - zbyt dużo niewiadomych
    ,0 PLN

Samorządowe finanse publiczne
  • 26 Czy na podstawie art. 55 i art. 56 w związku z art. 64 ust. 1 ustawy o finansach publicznych organ podatkowy może umorzyć koszty upomnienia?
    Hanna Kmieciak doktor nauk prawnych o specjalności prawo finansowe; ekspert w dziedzinie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, właścicielka kancelarii JST, redaktor naczelna „Prawa Finansów Publicznych”, konsultantka Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca Regionalnych Izb Obrachunkowych, autorka książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, „Poradnika Rachunkowości Budżetowej”, biuletynów RIO.
    ,0 PLN

Glosa
  • 31 Opodatkowanie tymczasowych obiektów budowlanych - glosa do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 stycznia 2019 r. (I SA/Gd 1043/18)
    ,0 PLN

Pytania i odpowiedzi
  • 35 Odpowiedzi na pytania czytelników
    Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
    Rafał Dowgier profesor doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
    ,0 PLN

Orzecznictwo sądów administracyjnych
  • 45 Postępowanie podatkowe
    Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
    ,0 PLN

Contents&Summaries

O czasopiśmie

Największą grupę organów podatkowych stanowią w Polsce organy samorządowe właściwe w zakresie wymiaru oraz poboru podatków i opłat lokalnych. Jednymi z najbardziej powszechnych są podatki związane z władaniem nieruchomościami. Dlatego znaczenia podatków i opłat lokalnych nie sposób przecenić. Z myślą zarówno o wskazanych organach, jak i podatnikach oraz podmiotach ich reprezentujących (radcach prawnych, doradcach podatkowych, księgowych) powstał miesięcznik „Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”. Od wielu lat zaznacza on swoje miejsce na rynku wydawniczym cechując się profesjonalizmem oraz aktualnością. Zespół specjalistów publikujących w miesięczniku gwarantuje jego najwyższy merytoryczny poziom. Nikt inny nie zna lepiej problemów z zakresu lokalnego prawa podatkowego niż osoby, które stykają się z nimi każdego dnia. To wiedza tych osób jest siłą naszego miesięcznika.

dr hab. Rafał Dowgier

Redaktor Naczelny

„Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”

 

Nie ma na rynku czasopisma, które w tak szerokim zakresie zajmowałoby się problematyką finansów samorządowych, ze szczególnym uwzględnieniem podatków i opłat lokalnych. „Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych” to nieocenione dla praktyków źródło wiedzy o problemach ze wskazanego zakresu. To miesięcznik opiniotwórczy, profesjonalny i zawsze na czasie.

prof. dr hab. Leonard Etel

Przewodniczący Rady Naukowej

„Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy

W bieżącym numerze dominuje problematyka ostatnich zmian w ustawie - Ordynacja podatkowa. Jest to podstawowy, z punktu widzenia prawa podatkowego akt prawny, którego znaczenia nie sposób przecenić. Ustawa ta w ostatnim czasie jednak bardzo się rozrasta, co jest skutkiem przede wszystkim wprowadzania do niej instytucji mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. Taki charakter mają obowiązujące od początku 2019 r. przepisy dotyczące raportowania o schematach podatkowych. Zagadnienie to zostało zaprezentowane w opracowaniu Agnieszki Godlewskiej. Przeprowadzona analiza prowadzi do ciekawych wniosków. Otóż regulacje, które z założenia miały służyć ochronie wpływów budżetowych mogą znaleźć zastosowanie również do gmin. Jak wskazuje Autorka istnieją obszary, w których gminy mogą być zobligowane do zgłaszania schematów podatkowych. Jest to sytuacja o tyle skomplikowana, że na gruncie obowiązujących przepisów zakres tego obowiązku nie jest do końca jasny.

Inną zmianą, która pojawiła się w ostatnim czasie w powołanej na wstępie ustawie, jest dostosowanie jej zapisów do obowiązków wynikających z ochrony danych osobowych osób fizycznych (RODO). Mimo, że podstawowe przepisy w tym zakresie obowiązują już od roku, to ustawodawca uznał, iż należy dodatkowo doprecyzować określone, szczegółowe kwestie poprzez nowelizację prawie 170 ustaw, w tym Ordynacji podatkowej. Nie są to być może zmiany daleko idące, a co najważniejsze nie wpływają one na poprawność rozstrzygnięć w sprawach podatkowych, ale powinny być przez gminne organy podatkowe respektowane. W innym przypadku może pojawić się odpowiedzialność związana z naruszeniem RODO. Zagadnienia te, przede wszystkim ze względu na ich bardzo aktualny charakter warto poznać, do czego mam taką nadzieję przyczyni się opracowanie mojego autorstwa.

Obok nowości związanych ze zmianami w prawie w numerze znajdziecie Państwo także powrót do starych problemów na tle opodatkowania nieruchomości, które jednak powracają jak przysłowiowy bumerang. Zachęcam więc do zapoznania się z tekstami dotyczącymi opodatkowania stadionów, sieci gazowych czy też tymczasowych obiektów budowlanych, a także ciekawymi rozważaniami, których celem jest odpowiedź na pytanie, w jakim trybie mogą być umarzane koszty upomnienia.  

       

Życzę pożytecznej lektury.

dr hab. Rafał Dowgier, prof. UwB

Stopka redakcyjna

Miesięcznik.
ISSN 1641-6856


© Copyright by Wydawnictwo Taxpress


Rada naukowa:


Przewodniczący Rady Naukowej
Prof. zw. dr hab. Leonard Etel


Członkowie Rady Naukowej
Doc. Lilia Abramchik, Ph.D.
Prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic
JUDR. Petr Mrkývka, Ph.D.
JUDr. Ing. Michal Radvan, Ph.D.
Adv. Andžejus Seliava
Prof. dr hab. Paweł Smoleń


Redaktor Naczelny:
dr hab. Rafał Dowgier


Redaktorzy tematyczni działów:

Podatki i opłaty lokalne – dr hab. Mariusz Popławski
Ordynacja podatkowa – dr Piotr Pietrasz
Finanse samorządowe – dr Grzegorz Liszewski
Glosa – dr Krzysztof Teszner


Redaktor językowy:
Ewa Wyszczelska-Oksień


Opracowanie graficzne:
Magdalena Fudali, wizualna.com.pl


Skład i łamanie:
PROJEKT06 Piotr Jurkiewicz, www.projekt06.net

 

Ilustracje:
Katarzyna Bogdańska,
www.katarzynabogdanska.blogspot.com

Adam Quest
www.behance.net/AdamQuest

Wydawca:
Taxpress s.c.
00-517 Warszawa
ul. Marszałkowska 80


Adres Redakcji:
Taxpress s.c.
04-028 Warszawa
al. Stanów Zjednoczonych 51 lok. 517
tel./fax (22) 51-77-800, 51-77-707
e-mail: kontakt@taxpress.com.pl
 

Druk:
Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna i Reklamowo-Handlowa „ADAM”
02-729 Warszawa, ul. Rolna 191/193
tel. (22) 843-37-23, fax (22) 843-20-52
www.oficyna-adam.com.pl


Materiały przesłane do redakcji podlegają recenzowaniu zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i objęte są procedurą zabezpieczającą oryginalność publikacji naukowych. Szczegółowa procedura recenzowania oraz zabezpieczenia oryginalności publikacji opisane są na stronie internetowej czasopisma: www.taxpress.com.pl


Wersją pierwotną „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych” od 2001 r. jest wersja papierowa.
„Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych” chroniony jest prawem autorskim. Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony.


Publikacje naukowe umieszczone w niniejszym miesięczniku objęte są procedurą recenzowania zgodną z wymogami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Lista recenzentów dostępna jest na stronie internetowej www.taxpress.com.pl


Miesięcznik znajduje się w wykazie czasopism punktowanych MNiSzW

 


Autorzy czasopisma
Tomasz Wołowiec doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie, kierownik Zakładu Finansów i Rachunkowości
Janusz Oziębło kierownik Referatu ds. Rachunkowości i Windykacji Podatkowej w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim
Rafał Dowgier profesor doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
Hanna Kmieciak doktor nauk prawnych o specjalności prawo finansowe; ekspert w dziedzinie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, właścicielka kancelarii JST, redaktor naczelna „Prawa Finansów Publicznych”, konsultantka Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca Regionalnych Izb Obrachunkowych, autorka książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, „Poradnika Rachunkowości Budżetowej”, biuletynów RIO.
Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.


Logo

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności