Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych 7(245) 2021

ROCZNIK: 2021

34,26 PLN + VAT 8%
Dostępne w magazynie
Darmowa dostawa
Prenumeruj
Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych 7(245)  2021
Co tutaj znajdziesz?

Fachowy, opiniotwórczy - jedyny w Polsce poświęcony w całości podatkom i opłatom lokalnym.

Spis treści
Podatki i opłaty lokalne
  • 6 Co wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 lutego 2021 r. w sprawie SK 39/19?
    Leonard Etel profesor prawa, kierownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku; specjalizuje się w prawie podatkowym, w tym w szczególności w problematyce podatków i opłat lokalnych oraz Ordynacji podatkowej; autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego; doradca instytucji państwowych i samorządowych; przewodniczący Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
    ,0 PLN
  • 12 Opodatkowanie bezdotykowej myjni samochodowej po zmianie definicji obiektu budowlanego w 2015 roku
    ,0 PLN
  • 18 Wartość początkowa jako podstawa opodatkowania dla budowli w podatku od nieruchomości
    Łukasz Rogowski doradca podatkowy, kierownik referatu kontroli podatkowej w Urzędzie Miasta Szczecin; praktyk posiadający wieloletnie doświadczenie związane z weryfikacją prawidłowości opodatkowania w podatkach lokalnych; autor wielu opracowań dotyczących efektywnego poboru podatków lokalnych, a także procedur podatkowych
    ,0 PLN

Ordynacja podatkowa
  • 25 Zastaw skarbowy na budowli jako skuteczna forma zabezpieczenia należności w podatku od nieruchomości
    Piotr Janicki główny specjalista w referacie ds. kontroli podatkowej i zabezpieczeń Urzędu Miasta Szczecin. Autor publikacji z zakresu zabezpieczania należności budżetowych oraz rozliczania podatku od towarów i usług przez jednostki samorządu terytorialnego. Prowadzi szkolenia w tematyce ksiąg wieczystych i zabezpieczania należności budżetowych.
    ,0 PLN

Samorządowe finanse publiczne
  • 30 Skuteczna egzekucja podatków na podstawie danych zgromadzonych przez ośrodek pomocy społecznej
    Hanna Kmieciak doktor nauk prawnych o specjalności prawo finansowe; ekspert w dziedzinie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, właścicielka kancelarii JST, redaktor naczelna „Prawa Finansów Publicznych”, konsultantka Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca Regionalnych Izb Obrachunkowych, autorka książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, „Poradnika Rachunkowości Budżetowej”, biuletynów RIO.
    ,0 PLN

Glosa
  • 34 Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości pomieszczeń noclegowych przystosowanych do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi glosa do wyroku WSA w Gliwicach z dnia 23 lipca 2020 r.
    ,0 PLN

Pytania i odpowiedzi
  • 39 Odpowiedzi na pytania czytelników
    Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
    Rafał Dowgier profesor doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
    ,0 PLN

Orzecznictwo sądów administracyjnych
  • 46 Podatek od nieruchomości
    Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
    ,0 PLN
  • 48 Podatek rolny
    Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
    ,0 PLN

Contents&Summaries

O czasopiśmie

Największą grupę organów podatkowych stanowią w Polsce organy samorządowe właściwe w zakresie wymiaru oraz poboru podatków i opłat lokalnych. Jednymi z najbardziej powszechnych są podatki związane z władaniem nieruchomościami. Dlatego znaczenia podatków i opłat lokalnych nie sposób przecenić. Z myślą zarówno o wskazanych organach, jak i podatnikach oraz podmiotach ich reprezentujących (radcach prawnych, doradcach podatkowych, księgowych) powstał miesięcznik „Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”. Od wielu lat zaznacza on swoje miejsce na rynku wydawniczym cechując się profesjonalizmem oraz aktualnością. Zespół specjalistów publikujących w miesięczniku gwarantuje jego najwyższy merytoryczny poziom. Nikt inny nie zna lepiej problemów z zakresu lokalnego prawa podatkowego niż osoby, które stykają się z nimi każdego dnia. To wiedza tych osób jest siłą naszego miesięcznika.

dr hab. Rafał Dowgier

Redaktor Naczelny

„Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”

Nie ma na rynku czasopisma, które w tak szerokim zakresie zajmowałoby się problematyką finansów samorządowych, ze szczególnym uwzględnieniem podatków i opłat lokalnych. „Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych” to nieocenione dla praktyków źródło wiedzy o problemach ze wskazanego zakresu. To miesięcznik opiniotwórczy, profesjonalny i zawsze na czasie.

prof. dr hab. Leonard Etel

Przewodniczący Rady Naukowej

„Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,    

Ile jeszcze będziemy pisali o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 lutego 2021 r. w sprawie SK 39/19? No, obawiam się niestety, że jeszcze bardzo długo. Można powiedzieć, że po paru miesiącach od wydania tego orzeczenia kontrowersje związane z tym, jakie wywoła ono skutki w sferze opodatkowania nieruchomości, wcale nie cichną. Można już jednak na spokojnie, z pewnym dystansem podjąć próbę przede wszystkim zrozumienia istoty tego, co Trybunał chciał w swym orzeczeniu przekazać. W bieżącym numerze podjął ją niekwestionowany autorytet z zakresu prawa podatkowego prof. Leonard Etel. Jak zdaniem Pana Profesora należy odczytywać wskazany wyrok, o tym przekonacie się Państwo z lektury jego tekstu.
Nie samym jednak wyrokiem Trybunału żyją gminne organy podatkowe i podatnicy. Jest wiele spraw, które budzą podobne jak opodatkowanie nieruchomości przedsiębiorców, kontrowersje. Jedną z nich jest powracający niczym przysłowiowy bumerang kazus opodatkowania myjni bezdotykowych. Problem ten doczekał się wprawdzie rozwiązania w dość jednolitej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, ale odnosiła się ona do stanu prawnego sprzed nowelizacji prawa budowlanego dokonanej w połowie 2015 r. Aktualnie, co analizuje w swoim opracowaniu dr Anna Żmijewska, objęcie definicją obiektu budowlanego również instalacji, które zapewniają jego wykorzystywanie zgodnie z przeznaczeniem, może stanowić uzasadnienie do opodatkowania myjni bezdotykowych w całości.
Na koniec pozwolę sobie polecić naszym Czytelnikom tekst dotyczący dość rzadko poruszanej problematyki zastawu skarbowego. Ta forma zabezpieczenia wykonywania zobowiązań podatkowych ustanawiana może być także na częściach
budowli, o czym szerzej w swoim tekście traktuje Piotr Janicki. Nie jest to zagadnienie oczywiste, gdyż z punktu widzenia podatku od nieruchomości wydaje się, że budowle czasami mogą stanowić właśnie nieruchomości, co wyklucza je z objęcia zastawem skarbowym.

Życzę pożytecznej lektury.

Stopka redakcyjna

 

Miesięcznik.
ISSN 1641-6856


© Copyright by Wydawnictwo Taxpress


Rada naukowa:


Przewodniczący Rady Naukowej
Prof. dr hab. Leonard Etel


Członkowie Rady Naukowej
doc. Lilia Abramchik, Ph.D.
prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic
doc. JUDr. Petr Mrkývka, Ph.D.
doc. JUDr. Ing. Michal Radvan, Ph.D.
adv. Andžejus Seliava
dr hab. Paweł Smoleń, prof. KUL


Redaktor Naczelny:
dr hab. Rafał Dowgier, prof. UwB


Redaktorzy tematyczni działów:

Podatki i opłaty lokalne – prof. dr hab. Mariusz Popławski
Ordynacja podatkowa – dr Piotr Pietrasz
Finanse samorządowe – dr Grzegorz Liszewski
Glosa – dr Krzysztof Teszner


Redaktor językowy:
Ewa Wyszczelska-Oksień


Opracowanie graficzne:
Magdalena Fudali, wizualna.com.pl


Skład i łamanie:
PROJEKT06 Piotr Jurkiewicz, www.projekt06.net

 

Ilustracje:
Katarzyna Bogdańska,
www.katarzynabogdanska.blogspot.com

Adam Quest
www.behance.net/AdamQuest

Wydawca:
Taxpress s.c.
00-517 Warszawa
ul. Marszałkowska 80


Adres Redakcji:
Taxpress s.c.
04-028 Warszawa
al. Stanów Zjednoczonych 51 lok. 517
tel./fax (22) 51-77-800, 51-77-707
e-mail: kontakt@taxpress.com.pl
 

Druk:
Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna i Reklamowo-Handlowa „ADAM”
02-729 Warszawa, ul. Rolna 191/193
tel. (22) 843-37-23, fax (22) 843-20-52
www.oficyna-adam.com.pl


Materiały przesłane do redakcji podlegają recenzowaniu zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i objęte są procedurą zabezpieczającą oryginalność publikacji naukowych. Szczegółowa procedura recenzowania oraz zabezpieczenia oryginalności publikacji opisane są na stronie internetowej czasopisma: www.taxpress.com.pl


Wersją pierwotną „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych” od 2001 r. jest wersja papierowa.
„Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych” chroniony jest prawem autorskim. Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony.


Publikacje naukowe umieszczone w niniejszym miesięczniku objęte są procedurą recenzowania zgodną z wymogami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Lista recenzentów dostępna jest na stronie internetowej www.taxpress.com.pl


Lista recenzentów „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”


dr Ewelina Bobrus-Nowińska (Uniwersytet w Białymstoku)
dr hab. Tomasz Brzezicki (UMK Toruniu)
dr hab. Stanisław Bułajewski (UWM w Olsztynie)
dr hab. Rafał Dowgier, prof. UwB (Uniwersytet w Białymstoku)
dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki, prof. UMK (UMK w Toruniu)
dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK (UMK w Toruniu)
dr Ireneusz Nowak (Uniwersytet Łódzki)
dr hab. Artur Olechno (Uniwersytet w Białymstoku)
dr hab. Agnieszka Olesińska, prof. UMK (UMK w Toruniu)
dr hab. Bogumił Pahl, prof. UWM (UWM w Olsztynie)
dr Przemysław Panfil (Uniwersytet Gdański)
dr hab. Paweł Romaniuk (UWM w Olsztynie)
dr Piotr Stanisławiszyn (Uniwersytet Opolski)
dr Rafał Trykozko (Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku)
dr hab. Jacek Wantoch-Rekowski, prof. UMK (UKM w Toruniu)
dr hab. Anna Zalcewicz, prof. PW (Politechnika Warszawska

Autorzy czasopisma
Leonard Etel profesor prawa, kierownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku; specjalizuje się w prawie podatkowym, w tym w szczególności w problematyce podatków i opłat lokalnych oraz Ordynacji podatkowej; autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego; doradca instytucji państwowych i samorządowych; przewodniczący Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
Łukasz Rogowski doradca podatkowy, kierownik referatu kontroli podatkowej w Urzędzie Miasta Szczecin; praktyk posiadający wieloletnie doświadczenie związane z weryfikacją prawidłowości opodatkowania w podatkach lokalnych; autor wielu opracowań dotyczących efektywnego poboru podatków lokalnych, a także procedur podatkowych
Piotr Janicki główny specjalista w referacie ds. kontroli podatkowej i zabezpieczeń Urzędu Miasta Szczecin. Autor publikacji z zakresu zabezpieczania należności budżetowych oraz rozliczania podatku od towarów i usług przez jednostki samorządu terytorialnego. Prowadzi szkolenia w tematyce ksiąg wieczystych i zabezpieczania należności budżetowych.
Hanna Kmieciak doktor nauk prawnych o specjalności prawo finansowe; ekspert w dziedzinie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, właścicielka kancelarii JST, redaktor naczelna „Prawa Finansów Publicznych”, konsultantka Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca Regionalnych Izb Obrachunkowych, autorka książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, „Poradnika Rachunkowości Budżetowej”, biuletynów RIO.
Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Rafał Dowgier profesor doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego


Logo

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności