Procedury Administracyjne i Podatkowe 01(22)2021

ROCZNIK: 2021

38,43 PLN + VAT 8%
Dostępne w magazynie
Darmowa dostawa
Prenumeruj
Procedury Administracyjne i Podatkowe 01(22)2021
Co tutaj znajdziesz?

Specjalistyczna publikacja, forum wymiany doświadczeń, w której znajdują się również informacje o pracach legislacyjnych, omówienia teoretyczne, a przede wszystkim rozwiązania praktyczne.

Spis treści
Ogólne postępowanie administracyjne, sądowoadministracyjne i egzekucyjne

Procedury podatkowe
  • 17 Zasada szybkości oraz zasada gospodarności w postępowaniu podatkowym
    Łukasz Rogowski doradca podatkowy, kierownik referatu kontroli podatkowej w Urzędzie Miasta Szczecin; praktyk posiadający wieloletnie doświadczenie związane z weryfikacją prawidłowości opodatkowania w podatkach lokalnych; autor wielu opracowań dotyczących efektywnego poboru podatków lokalnych, a także procedur podatkowych
    ,0 PLN

Nadzór i kontrola

Glosa
  • 34 Obowiązek raportowania schematów podatkowych jako przedmiot interpretacji indywidualnej Glosa do wyroku NSA z 28 stycznia 2021 r. (sygn. akt I FSK 1703/20)
    Jan Szczygieł radca prawny
    ,0 PLN

Orzecznictwo sądów administracyjnych
  • 39 Orzecznictwo
    Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
    ,0 PLN

Pytania i odpowiedzi
  • 44 Pytania i odpowiedzi eksperta
    Hanna Kmieciak doktor nauk prawnych o specjalności prawo finansowe; ekspert w dziedzinie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, właścicielka kancelarii JST, redaktor naczelna „Prawa Finansów Publicznych”, konsultantka Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca Regionalnych Izb Obrachunkowych, autorka książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, „Poradnika Rachunkowości Budżetowej”, biuletynów RIO.
    ,0 PLN

English Summary

O czasopiśmie

„Procedury administracyjne i podatkowe” jest jedynym na rynku wydawniczym pismem dotyczącym szeroko rozumianych i niestety skomplikowanych zagadnień proceduralnych. Nie jest przy tym – co istotne – jedynie pismem naukowym. Dostarcza, bowiem specjalistycznej wiedzy w zakresie praktycznego stosowania przepisów regulujących postępowanie podatkowe, administracyjne, egzekucyjne oraz przed sądami administracyjnymi. W piśmie omawiane są także zmiany legislacyjne wprowadzane w tych procedurach oraz ich wpływ na praktykę postępowania. Polecam lekturę „Procedur” nie tylko urzędnikom samorządowym, ale także – a może przede wszystkim – pracownikom i funkcjonariuszom skarbowym, sędziom sądów administracyjnych, naukowcom oraz podatnikom i ich pełnomocnikom.

prof. zw. dr hab. Leonard Etel
Kierownik Katedry Prawa Podatkowego
na Wydziale Prawa UwB

Do Czytelników trafia nowe czasopismo „Procedury administracyjne i podatkowe”. Jest to bardzo cenna inicjatywa, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że od 1 marca 2017 r. zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa w nowym kształcie. Ponadto trwają zaawansowane prace legislacyjne dotyczące nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego oraz dosyć intensywnie pracuje Komisja Kodyfikacyjna do spraw Ogólnego Prawa Podatkowego opracowująca projekt nowej Ordynacji Podatkowej. Śledzenie zmian legislacyjnych i wykładni przepisów postępowania administracyjnego oraz podatkowego, które podejmuje się redakcja nowego czasopisma może się okazać przydatna dla praktyków i teoretyków prawa.

Członek Rady Programowej Czasopisma
dr hab. Artur Mudrecki prof. nadz.
sędzia NSA

Czasopismo „Procedury administracyjne i podatkowe” to bardzo udane przedsięwzięcie wydawnicze. Waga procedur jest powszechnie znana: administracja publiczna kierując się zasada legalizmu powinna procedur przestrzegać, a obywatel, nie znając procedur, nie byłby w stanie zrealizować swoich uprawnień.

Interesujące, dobrze dobrane – aktualne i ważne – tematy artykułów, zwięźle i zarazem kompetentnie prezentowana treść poszczególnych opracowań to charakterystyczne i widoczne na pierwszy rzut oka cechy materiałów prezentowanych w Czasopiśmie. Można wyrazić uzasadnione przekonanie, że będzie ono przez długi jeszcze czas zajmować poczesne miejsce w piśmiennictwie z zakresu postępowań administracyjnych. Już teraz jest ono w swojej klasie niekwestionowanym liderem.   

prof. dr hab., dr h.c. Bogumił Brzeziński

 

Słowo wstępne

Problematyką dominującą w bieżącym numerze „Procedur” są administracyjne kary pieniężne. Poświęcono jej bowiem aż dwa opracowania. W pierwszym – stanowiącym temat numeru – mec. Aleksandra Małysz-Pilch podjęła się ustalenia pojęcia siły wyższej, o której mowa w art. 189e
Kodeksu postępowania administracyjnego, w kontekście trwającej pandemii koronawirusa. W artykule znajdziecie Państwo odpowiedź na pytanie, czy wobec podmiotu, który nie dopełnił obowiązku wynikającego z przepisu prawa albo naruszył ciążący na nim zakaz, można wyłączyć
nałożenie administracyjnej kary pieniężnej z powodu zaistnienia nieprzewidzianego i nadzwyczajnego zdarzenia, na które nie miał wpływu. W przypadku odpowiedzi twierdzącej należałoby też rozważyć, czy fakt wystąpienia epidemii i jej zakwalifikowanie jako siły wyższej automatycznie zwalnia z odpowiedzialności administracyjnej, czy też konieczne jest zaistnienie innych przesłanek, których oceny będzie musiał dokonać organ administracji stosując klauzulę niekaralności. Wątpliwości te wyjaśnia Autorka w artykule, do którego lektury gorąco zachęcam.
Drugie z sygnalizowanych opracowań dotyczy praktycznych aspektów nakładania kar pieniężnych na podstawie przepisów ustawy o grach hazardowych. Analizowane w nim regulacje prawne umożliwiają nie tylko nałożenie kary pieniężnej na podmiot gospodarczy urządzający gry hazardowe bez wymaganej koncesji lub zezwolenia, ale również nakładanie dodatkowych uznaniowych sankcji za ten sam delikt administracyjny na osoby fizyczne kierujące takim podmiotem. Wprawdzie ta ostatnia ma charakter akcesoryjny, jednak w artykule Tomasza D. Nowaka trafnie dostrzeżono na ryzyko „multiplikacji” sankcji. Zakres podmiotowy artykułu 89 ust. 3 ustawy o grach hazardowych jest bowiem zbieżny z odpowiedzialnością wynikającą z art. 107 Kodeksu karnego skarbowego, jak i z odpowiedzialnością osób trzecich za zobowiązanie podatkowe uregulowaną w przepisach Ordynacji podatkowej. Konsekwencją stosowania powyższych regulacji może być więc ryzyko naruszenia zasady ne bis in idem.
Wiodący temat poprzedniego numeru „Procedur” dotyczył raportowania schematów podatkowych przez gminy. Do tematyki tej wracamy w bieżącym numerze w glosie do wyroku NSA z dnia 28 stycznia 2021 r. (sygn. akt I FSK 1703/20) autorstwa Jana Szczygła. Wyrok ten jest pierwszą pozytywną wypowiedzią NSA odnośnie dopuszczalności wydania interpretacji indywidualnej w zakresie przepisów o schematach podatkowych (MDR) i co istotne usuwa wątpliwości pojawiające się dotychczas w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych. W glosie aprobującej do tego orzeczenia dokonano pogłębionej analizy stanowiska Sądu, a także przedstawiono dodatkowe argumenty za jego prawidłowością. Należy mieć przy tym nadzieję, że pogląd wyrażony przez NSA w glosowanym wyroku jest początkiem kształtującej się korzystnej dla gmin linii orzeczniczej, przełamującej poglądy Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej odnośnie niedopuszczalności wydania interpretacji podatkowej dotyczącej stosowania przepisów art. 86a – art. 86g Ordynacji podatkowej, a przy tym błędnego ich kwalifikowania przez organ interpretacyjny jako przepisów procesowych.
Tradycyjnie w bieżącym numerze „Procedur” zamieściliśmy pytania i odpowiedzi eksperta – które tym razem dotyczą egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, oraz przegląd orzecznictwa.

Życzę Państwu pożytecznej lektury

dr Krzysztof Teszner
redaktor naczelny

Stopka redakcyjna

Dwumiesięcznik.

Warszawa,

ISSN 2543-8271

© Copyright by Taxpress s.c.

Rada naukowa:

Przewodniczący Rady Naukowej
Prof. dr hab. Mariusz Popławski, UwB (Poland)

Członkowie Rady Naukowej:

Doc. Ph.D Lilia Abramchik (Belarus)

Prof. Elena Chernikova (Russia)

JUDr. Damian Czudek Ph.D (Czech Republic)

Prof. zw. dr hab. Leonard Etel, UwB (Poland)

Prof. Danil Getmantsev LL.D. (Ukraine)

Dr hab. Andrzej Gorgol, prof nadzw. UZ
(Poland)

Doc. Cenker Göker (Turkey)

Doc JUDr., Ph.D Gábor Hulkó (Hungary)

Prof. zw. dr hab. Dariusz R. Kijowski, UwB (Poland)

Doc. JUDr., Ph.D Petr Mrkývka (Czech Republic)

Dr hab. Artur Mudrecki, prof. nadzw. ALK, NSA (Poland)

Prof. zw. dr hab. Jan Paweł Tarno, UŁ, NSA (Poland)

Redaktor Naczelny:
dr Krzysztof Teszner

Redaktorzy tematyczni działów:

Ogólne postępowanie administracyjne, sądowoadministracyjne i egzekucyjnedr Piotr Pietrasz, sędzia NSA

Procedury podatkowedr Krzysztof Winiarski, sędzia NSA

Nadzór i kontroladr hab. prof. UczŁ Przemysław Szustakiewicz, sędzia NSA

Glosa –  dr Stanisław Bogucki, sędzia NSA

Recenzenci:

dr hab. Rafał Dowgier, prof. UwB

dr hab. Leszek Bielecki, prof. UJK

dr hab. Bogumił Pahl, prof. UWM

prof.  hab. Wojciech Sawczyn, UAM

dr hab. Piotr Rączka, prof. UMK

dr Tomasz Brzezicki, UMK

dr Rafał Bucholski, UZ

dr Stanisław Bułajewski, UWM

dr Paweł Majka, URz

dr Artur Modrzejewski, UwB

dr Dominik Kościuk, UwB

dr Andrzej Melezini, PWSIP

dr Krzysztof Teszner, UwB

mgr Grzegorz Musolf, 

Redaktor językowy:
Ewa Wyszczelska-Oksień

Opracowanie graficzne:
Magdalena Fudali, wizualna.com.pl

Skład i łamanie:
Jacek Szymański,
szym.j@wp.pl

Wydawca:
Taxpress s.c.
Marszałkowska 80
00-517 Warszawa

Adres Redakcji:
04-028 Warszawa,
al. Stanów Zjednoczonych 51 lok. 517
tel./fax (22) 51-77-800, 51-77-707
e-mail: kontakt@taxpress.com.pl

Druk:
Paper&Tinta
05-270 Marki
ul. Ceglana 34 Nadma
Nakład: 3000 egz.


„Procedury Administracyjne i Podatkowe” chroniony jest prawem autorskim. Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony.


Autorzy czasopisma
Łukasz Rogowski doradca podatkowy, kierownik referatu kontroli podatkowej w Urzędzie Miasta Szczecin; praktyk posiadający wieloletnie doświadczenie związane z weryfikacją prawidłowości opodatkowania w podatkach lokalnych; autor wielu opracowań dotyczących efektywnego poboru podatków lokalnych, a także procedur podatkowych
Sławomir Czarnecki doktor nauk prawnych
Jan Szczygieł radca prawny
Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Hanna Kmieciak doktor nauk prawnych o specjalności prawo finansowe; ekspert w dziedzinie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, właścicielka kancelarii JST, redaktor naczelna „Prawa Finansów Publicznych”, konsultantka Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca Regionalnych Izb Obrachunkowych, autorka książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, „Poradnika Rachunkowości Budżetowej”, biuletynów RIO.


Logo

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności