Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych 12(238)

ROCZNIK: 2020

34,26 PLN + VAT 8%
Dostępne w magazynie
Darmowa dostawa
Prenumeruj
Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych 12(238)
Co tutaj znajdziesz?

Fachowy, opiniotwórczy - jedyny w Polsce poświęcony w całości podatkom i opłatom lokalnym.

Spis treści
Podatki i opłaty lokalne
  • 6 Egzekucja administracyjna podatków i opłat w świetle nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
    Hanna Kmieciak doktor nauk prawnych o specjalności prawo finansowe; ekspert w dziedzinie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, właścicielka kancelarii JST, redaktor naczelna „Prawa Finansów Publicznych”, konsultantka Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca Regionalnych Izb Obrachunkowych, autorka książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, „Poradnika Rachunkowości Budżetowej”, biuletynów RIO.
    ,0 PLN
  • 15 Usługi edukacyjne i pomocy społecznej jako niepodlegające opodatkowaniu VAT- analiza skutków podatkowych
    Piotr Janicki główny specjalista w referacie ds. kontroli podatkowej i zabezpieczeń Urzędu Miasta Szczecin. Autor publikacji z zakresu zabezpieczania należności budżetowych oraz rozliczania podatku od towarów i usług przez jednostki samorządu terytorialnego. Prowadzi szkolenia w tematyce ksiąg wieczystych i zabezpieczania należności budżetowych.
    ,0 PLN

Ordynacja podatkowa
  • 22 Obciążenie podatnika kosztami sporządzenia opinii biegłego
    ,0 PLN

Samorządowe finanse publiczne
  • 28 Prawno-administracyjne warunki realizacji audytu wewnętrznego w jednostkach samorządu terytorialnego w okresie COVID-19
    ,0 PLN

Glosa
  • 35 Pozycja prawna gminy w podatkowym postępowaniu interpretacyjnym wszczętym na podstawie jej elektronicznego wniosku - glosa do postanowienia NSA z dnia 7 lipca 2020 r. (I FZ 99/20)
    ,0 PLN

Pytania i odpowiedzi
  • 41 Odpowiedzi na pytania czytelników
    Rafał Dowgier profesor doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
    ,0 PLN

Orzecznictwo sądów administracyjnych
  • 46 Podatek od nieruchomości
    Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
    ,0 PLN

Contents&Summaries

O czasopiśmie

Największą grupę organów podatkowych stanowią w Polsce organy samorządowe właściwe w zakresie wymiaru oraz poboru podatków i opłat lokalnych. Jednymi z najbardziej powszechnych są podatki związane z władaniem nieruchomościami. Dlatego znaczenia podatków i opłat lokalnych nie sposób przecenić. Z myślą zarówno o wskazanych organach, jak i podatnikach oraz podmiotach ich reprezentujących (radcach prawnych, doradcach podatkowych, księgowych) powstał miesięcznik „Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”. Od wielu lat zaznacza on swoje miejsce na rynku wydawniczym cechując się profesjonalizmem oraz aktualnością. Zespół specjalistów publikujących w miesięczniku gwarantuje jego najwyższy merytoryczny poziom. Nikt inny nie zna lepiej problemów z zakresu lokalnego prawa podatkowego niż osoby, które stykają się z nimi każdego dnia. To wiedza tych osób jest siłą naszego miesięcznika.

dr hab. Rafał Dowgier

Redaktor Naczelny

„Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”

Nie ma na rynku czasopisma, które w tak szerokim zakresie zajmowałoby się problematyką finansów samorządowych, ze szczególnym uwzględnieniem podatków i opłat lokalnych. „Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych” to nieocenione dla praktyków źródło wiedzy o problemach ze wskazanego zakresu. To miesięcznik opiniotwórczy, profesjonalny i zawsze na czasie.

prof. dr hab. Leonard Etel

Przewodniczący Rady Naukowej

„Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”

Słowo wstępne

Drodzy Czytelnicy,

Oddaję w Państwa ręce ostatni tegoroczny numer naszego miesięcznika. Tematem przewodnim numeru są zmiany w zakresie postępowania egzekucyjnego przedstawione przez Hannę Kmieciak. Od wielu lat bolączką organów podatkowych jest relatywnie
niska skuteczność czynności podejmowanych w celu dochodzenia wymagalnych zobowiązań. Wydaje się, że przynajmniej po części jest to spowodowane dość archaicznymi rozwiązaniami prawnymi, które stanowią podstawę prawną tych działań – wszak ustawa
o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, chociaż wielokrotnie nowelizowana, pochodzi z 1966 r. Uznać należy, że dokonane w niej w tym roku zmiany, chociaż z punktu widzenia praktyki istotne, nie doprowadzą do żadnego przełomu w skuteczności egzekucji.
Trzeba je jednak znać, w czym pomoże Państwu z pewnością zamieszczone w bieżącym numerze opracowanie.
Ważnym, z punktu widzenia praktyki, tematem prezentowanym w bieżącym numerze są także koszty opinii biegłego. Zagadnienie to uregulowane jest w ordynacji podatkowej dość lakoniczne, a jego znaczenie zwłaszcza przy wymiarze podatku od nieruchomości
jest ogromne. Mając bowiem na uwadze fakt, że spory w zakresie tego podatku w wielu przypadkach oscylują wokół możliwości zakwalifikowania danego obiektu budowlanego jako budowli, organy podatkowe posiłkują się opiniami biegłych z zakresu budownictwa, w związku z którymi ponoszą znaczące koszty. Podobnie jest wtedy, gdy biegły powoływany jest do określenia wartości budowli. Z tego punktu widzenia warto zapoznać się tekstem Kamili Podwyszyńskiej, która w kompleksowy sposób omawia wskazane kwestie.
Pewne novum w grudniowym numerze stanowi problematyka podatku od towarów i usług w gminach.
Nie jest to podatek samorządowy, ale ma on w gminach bardzo duże znaczenie i jest źródłem wielu wątpliwości interpretacyjnych. Tematyka ta będzie w najbliższym czasie szerzej prezentowana w Przeglądzie. Na początek polecam Państwa uwadze tekst
autorstwa Piotra Janickiego dotyczący skutków podatkowych w zakresie VAT usług edukacyjnych i pomocy społecznej realizowanych przez gminy.
Życzę Państwu przede wszystkim zdrowych oraz rodzinnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego co najlepsze w zbliżającym się nowym, już 2021 roku.

Życzę pożytecznej lektury.

dr hab. Rafał Dowgier, prof. UwB
Redaktor Naczelny

Stopka redakcyjna

Miesięcznik.
ISSN 1641-6856


© Copyright by Wydawnictwo Taxpress


Rada naukowa:


Przewodniczący Rady Naukowej
Prof. zw. dr hab. Leonard Etel


Członkowie Rady Naukowej
Doc. Lilia Abramchik, Ph.D.
Prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic
JUDR. Petr Mrkývka, Ph.D.
JUDr. Ing. Michal Radvan, Ph.D.
Adv. Andžejus Seliava
Prof. dr hab. Paweł Smoleń


Redaktor Naczelny:
dr hab. Rafał Dowgier


Redaktorzy tematyczni działów:

Podatki i opłaty lokalne – dr hab. Mariusz Popławski
Ordynacja podatkowa – dr Piotr Pietrasz
Finanse samorządowe – dr Grzegorz Liszewski
Glosa – dr Krzysztof Teszner


Redaktor językowy:
Ewa Wyszczelska-Oksień


Opracowanie graficzne:
Magdalena Fudali, wizualna.com.pl


Skład i łamanie:
PROJEKT06 Piotr Jurkiewicz, www.projekt06.net


Ilustracje:
Katarzyna Bogdańska,
www.katarzynabogdanska.blogspot.com

Adam Quest
www.behance.net/AdamQuest

Wydawca:
Taxpress s.c.
00-517 Warszawa
ul. Marszałkowska 80


Adres Redakcji:
Taxpress s.c.
04-028 Warszawa
al. Stanów Zjednoczonych 51 lok. 517
tel./fax (22) 51-77-800, 51-77-707
e-mail: kontakt@taxpress.com.pl
 

Druk:
Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna i Reklamowo-Handlowa „ADAM”
02-729 Warszawa, ul. Rolna 191/193
tel. (22) 843-37-23, fax (22) 843-20-52
www.oficyna-adam.com.pl


Materiały przesłane do redakcji podlegają recenzowaniu zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i objęte są procedurą zabezpieczającą oryginalność publikacji naukowych. Szczegółowa procedura recenzowania oraz zabezpieczenia oryginalności publikacji opisane są na stronie internetowej czasopisma: www.taxpress.com.pl


Wersją pierwotną „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych” od 2001 r. jest wersja papierowa.
„Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych” chroniony jest prawem autorskim. Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony.


Publikacje naukowe umieszczone w niniejszym miesięczniku objęte są procedurą recenzowania zgodną z wymogami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Lista recenzentów dostępna jest na stronie internetowej www.taxpress.com.pl


Miesięcznik znajduje się w wykazie czasopism punktowanych MNiSzW

 


Autorzy czasopisma
Hanna Kmieciak doktor nauk prawnych o specjalności prawo finansowe; ekspert w dziedzinie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, procedur podatkowych i egzekucji należności na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni pracownik jednostek samorządu terytorialnego, właścicielka kancelarii JST, redaktor naczelna „Prawa Finansów Publicznych”, konsultantka Najwyższej Izby Kontroli Delegatury w Poznaniu, konsultant i wykładowca Regionalnych Izb Obrachunkowych, autorka książek: „Podatki dla gmin i nie tylko”, „Windykacja podatków. Komentarz praktyczny”, „Zaświadczenia”, „Dochodzenie i egzekucja opłaty śmieciowej”, „Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w administracji – praktyka”, współautor książek „Jednostki pomocy społecznej”, „Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego”, „Podatki lokalne 2016” i „Rejestr Należności Publicznoprawnych” oraz publikacji z dziedziny prawa finansowego i procedur podatkowych „Gazety Prawnej”, „Finansów Komunalnych”, „Przeglądu Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych”, „Prawa Finansów Publicznych”, „Poradnika Rachunkowości Budżetowej”, biuletynów RIO.
Piotr Janicki główny specjalista w referacie ds. kontroli podatkowej i zabezpieczeń Urzędu Miasta Szczecin. Autor publikacji z zakresu zabezpieczania należności budżetowych oraz rozliczania podatku od towarów i usług przez jednostki samorządu terytorialnego. Prowadzi szkolenia w tematyce ksiąg wieczystych i zabezpieczania należności budżetowych.
Rafał Dowgier profesor doktor habilitowany nauk prawnych, pracownik Katedry Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Zespołu Eksperckiego ds. Lokalnego Prawa Podatkowego
Grzegorz Dudar starszy asystent sędziego WSA w Białymstoku, słuchacz seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.


Logo

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich używanie, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce Prywatności